ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ
վաղ առավոտյան մեր հայրենիքի Արցախյան հատվածի սահմանի ողջ երկայնքով Ադրբեջանի իշխանությունները սանձազերծել են լայնածավալ ռազմական գործողություններ՝ մեծ տրամաչափի զինատեսակներով թիրախավորելով անգամ խաղաղ բնակավայրերը: Հայկական Զինված ուժերը, ինչպես եւ նախկինում, լավագույնս կատարում են իրենց առջեւ դրված մարտական խնդիրները:
Եվս մեկ անգամ ուզում եմ վերահաստատել, որ Արցախի ազատ ինքնորոշման իրավունքը որեւէ պարագայում, անգամ ուժի սպառնալիքի դեպքում, չի կարող սակարկման առարկա լինել:
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները եւ վստահաբար ողջ հայությունը կանգնած են Ազատ Արցախի թիկունքին եւ պատրաստ իրականացնել բոլոր, ընդգծում եմ՝ բոլոր անհրաժեշտ գործողությունները ի պաշտպանություն ինքնիշխան Արցախի:

Early in the morning, along the entire border of Artsakh part of our Motherland, the Azerbaijani authorities unleashed large-scale military actions, targeting with different large-caliber weapons even the peaceful settlements. The Armenian Armed forces, as before, fulfill the military problems laid before them at best.
Once again, I would like to reaffirm that the right to free self-determination of Artsakh in any case, even in case of threat of force, cannot be a subject of bargaining.
The citizens of the Republic of Armenia and surely all Armenians are standing behind Free Artsakh and are ready to take all, I underline, all necessary actions for the defense of sovereign Artsakh.